متالوگرافی چیست ؟متالوگرافی چیست ؟

متالوگرافی در واقع به معنای آماده سازی نمونه های فولادی جهت بررسی و مطالعه ی ساختارهای آن و دست یابی به اطلاعات و ویژگی های نمونه است. متالوگرافی به صورت کلی دو نوع دارد : تحقیقاتی و کنترل کیفی . در متالوگرافی تحقیقاتی شناخت دیاگرام های فازی و دیاگرام های TTT لازم بوده و همین موضوع موجب شده تا نسبت به کنترل کیفی پیچیده تر باشد؛ با این حال متالوگرافی کنترل کیفی نیز از اهمیت بالایی در صنعت برخوردار است .
باتوجه به این که آزمون متالوگرافی به بررسی سطح اجسام و نمونه ها می پردازد می بایست سطح نمونه کاملا تمیز باشد، مراحلی که جهت آماده سازی نمونه برای  انجام این روش میکروسکوپی صورت می گیرد را متالوگرافی می نامند. در ادامه مراحل آماده سازی نمونه جهت انجام تست متالوگرافی را بررسی خواهیم نمود.


آماده سازی نمونه

مقدمه انجام یک آزمایش درست و گرفتن نتایج مطلوب، داشتن یک نمونه خوب است.
اگر مراحل آماده سازی نمونه به خوبی انجام نشود نمی توان به نتیجه تست مطمئن بود.  بعد از انتخاب نمونه و تبدیل ابعاد آن به اندازه های مناسب آزمایش باید سطح نمونه را به خوبی تمیز کنید به طوری که هیچ اثری از  روغن، براده ها و یا هر ماده دیگری روی سطح آن نباشد. نمونه هایی که شکل ظاهری نامشخصی داشته و یا ابعاد کوچک تری دارند را با استفاده از روش های مانت کردن برای آزمون متالوگرافی آماده می کنند.
بعد از انجام مراحل فوق رویه ی نمونه ماشین کاری شده و سطح مقطع مورد نظر جهت متالوگرافی ، برشکاری سرد می شود، حال با استفاده از سنباده سطح صاف نمونه سنباده زده می شود.
در مرحله بعد سطح نمونه را با یکی از دو روش پولیش معمولی و الکترو،  پولیش کاری می نمایند، نوع پولیش با توجه به نوع فولاد نمونه انجام می گیرد.
در آخرین مرحله از آماده سازی سطح فولاد، نمونه ای که در مراحل قبلی از هرگونه خراش و آسیب دور مانده است را برای اچ کردن انتخاب می کنند و در نهایت با توجه به جنس فولاد با استفاده از محلول مناسب آن، اچ کردن انجام می شود.
نمونه اچ شده روی صفحه میکروسکوپ قرار گرفته و تصویر برداری صورت می گیرد و در نهایت با استفاده از نرم افزارها و نیروی اپراتور متخصص تحت بررسی و تجزیه تحلیل قرار می گیرد.
آزمایشگاه متالوگرافی با تکیه بر سالها تجربه آماده ارائه هرگونه خدمات به شما بزرگواران است. در صورت تمایل به دریافت قیمت آزمون متالوگرافی ، مشاوره و یا هر کدام از خدمات ما با واحد آزمایشگاه متالورژی حامیران تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 2 رای


1399/12/09 - 09:55 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت