آزمایشگاه حامیران

02163511

مشاوره و انتخاب مواد
مشاوره و انتخاب مواد
آزمایشگاه شیمی

مدیران و تولیدکنندگان صنعتی به منظور افزایش عملکرد کارخانه‌ ها و پروژه‌ های خود با کارشناسان و متخصصین این حوزه همکاری نموده تا از صحت و سلامت دستگاه‌ها و محصولات خود اطمینان حاصل نمایند. آزمون‌های غیر مخرب می‌توانند از خرابی‌های ناگهانی تجهیزات، کاهش کیفیت محصولات، وقوع حوادثی همچون حریق و انفجار جلوگیری به عمل آورند.

فهرست مطالب

انتخاب مواد چیست؟

انتخاب مواد را می‌توان به عنوان فرآیند علمی و کارشناسی توضیح داد که توسط آن یک مهندس مواد به طور سیستماتیک مناسب ترین مواد را برای یک پروژه شناسایی می‌کند و همچنین موادی را که مناسب نیستند حذف می‌کند.  مواد مناسب باید بر اساس معیارهای تعیین شده توسط شرایط سرویس و خواص مکانیکی و فیزیکی مورد نظر انتخاب و طراحی شود.

امروزه با وجود توسعه مواد مختلف بیشتر از هر زمان دیگری، فرصت‌های نوآوری بسیار زیاد است. اما پیشرفت تنها در صورتی امکان پذیر است که رویه‌ای برای انتخاب منطقی وجود داشته باشد. اجزای مکانیکی دارای جرم بوده، ممکن است از یک یا چند ماده تشکیل شده باشند، بار حمل می‌کنند،  گرما و الکتریسیته را هدایت می‌کنند و در معرض سایش و محیط‌های خورنده بوده و هر کدام دارای شکل و هندسه ی خاصی می‌باشند. انتخاب صحیح مواد اولین گام اساسی به سمت ساخت محصولاتی است که ترکیب مناسبی از ایمنی، کارایی، اثربخشی هزینه، قابلیت ساخت و پایداری را ارائه می‌دهند و به جلوگیری از تاخیرهای غیرضروری در فرآیند توسعه محصول کمک می‌کند.

طراحی فرآیند و ماده، تبدیل یک ایده جدید یا توجه به نیاز بازار و تبدیل آن به اطلاعات دقیقی است که از آن می‌توان یک محصول را تولید کرد. هر یک از مراحل آن مستلزم تصمیم گیری در مورد موادی است که محصول و فرآیند ساخت آن می‌باشد. تعداد مواد در دسترس مهندسین بسیار زیاد و چیزی بیش از 120000 می‌باشد و اگرچه استاندارد سازی در تلاش است تا تعداد آن‌ها را کاهش دهد اما بررسی مواد جدید با ویژگی‌های جدید و قابل بهره‌برداری، گزینه‌ها را بیشتر گسترش می‌دهد.

همراه با دانش گسترده تست محصول و ارزیابی میدانی، می‌توانیم از اشتباهات پرهزینه طراحان جلوگیری کنیم و ساعت‌های زیادی از توسعه مجدد اختراع صرفه‌جویی کنیم. در اینجا نکته کلیدی وجود دارد که باید هنگام بررسی توسعه محصول در مراحل اولیه خود به خاطر بسپارید: تا زمانی که محصولی را به طور مستقل آزمایش و ارزیابی نکرده‌اید وارد بازار نکنید.

در نهایت این سوال مطرح می‌شود که چگونه مهندس از میان این منوی وسیع، موادی را انتخاب می‌کند که به بهترین وجه برای هدفش مناسب است؟ آیا او باید به تجربه تکیه کند؟

در این مواقع می‌توان از متخصصین در این زمینه کمک گرفت. هنگامی که نیاز به انتخاب مواد مناسب، عملیات سطحی یا مسیر فرآیند تولید برای محصول جدید خود دارید، تیم آزمایش و متخصص اندیشه بنیان حامی صنعت در دسترس هستند تا به شما کمک کنند.

بنابراین اگر در مورد طراحی محصول خود به مشاوره‌های تخصصی نیاز دارید، به ویژه مواردی مانند تعیین استاندارد، بررسی استاندارد، تلرانس‌های ابعادی، تعیین آزمون با توجه به استاندارد متریال، انتخاب مواد مناسب و جایگزین با توجه به آنالیز شیمیایی، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی، کاربرد قطعه، هندسه قطعه، عمر قطعات برشی یا مناسب بودن قطعه برای ساخت و تولید انبوه، نوع عملیات حرارتی و کلیات فلزات رنگین، تجربه متخصصان مشاوره اندیشه بنیان حامی صنعت برای کمک به شما در دسترس هستند.

آزمایشگاه اندیشه بنیان حامی صنعت همچنین در زمینه پروژه‌های دانش بنیان از طراحی قطعه تا انتخاب متریال، مهندسی معکوس و تولید و ارائه راهکار برای توسعه و بهبود آن با به کار گیری تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی نیز فعالیت می‌کند.

پیمایش به بالا