آزمایشگاه حامیران

02163511

خمش

قیمت خدمات خمش

آزمون تاریخ قیمت
خمش معمولی
1401
خمش جوش
1402
خمش میلگرد تا 22 میلیمتر
1401
خمش میلگرد از 25 میلیمتر به بالا
1402
بازخم میلگرد تا سایز 20 میلیمتر
1401
بازخم میلگرد از سایز 22 میلیمتر و بالا تر
1402

معرفی

تست خمش از دیگر تست‌های مکانیکی مخرب بوده که برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد خواص خمشی مواد در نظر گرفته شده برای مصارف صنعتی یا تحقیق و توسعه انجام می‌شود. آزمایشات خمشی ماده آزمایش را در نقطه میانی تغییر شکل می‌دهد و باعث ایجاد یک سطح مقعر یا خم، بدون شکستگی می‌شود و معمولاً برای تعیین شکل پذیری یا مقاومت در برابر شکست آن ماده انجام می‌شود. برخلاف آزمایش کشش، هدف بارگذاری مواد تا زمان شکست نیست، بلکه تغییر شکل نمونه به شکل خاصی است. تست‌های خمشی به اندازه تست‌های کششی، تست‌های فشاری و تست‌های خستگی محبوب هستند. تست خمش به صورت سه نقطه‌ای و چهار نقطه‌ای انجام می‌شود. آزمایشگاه اندیشه بنیان حامی صنعت قابلیت انجام آزمون خمش سه نقطه بر روی انواع مقاطع اعم از میلگرد، ورق، لوله و ... در زوایای مختلف را دارا می‌باشند.
آزمون کشش

روش انجام

برای انجام آزمایش خم، نمونه آزمایشی را در دستگاه تست خم با یک فیکسچر خمشی بارگذاری می‌کنند تا سطح مقعر در نقطه میانی با شعاع انحنای مشخص بر اساس استانداردی که آزمایش در رابطه با آن انجام می‌شود ایجاد کند. آزمون و آماده سازی نمونه برای تست طبق استاندارهای بین المللی همچون ASTM E290 انجام می‌شود.

دامنه ی کاربرد

آزمایش خمشی یک ماده امکان تعیین شکل پذیری مواد، مقاومت خمشی، استحکام شکست و مقاومت در برابر شکست را فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها را می‌توان برای تعیین اینکه آیا یک ماده تحت فشار دچار شکست می‌‌شود یا خیر استفاده کرده و به ویژه در هر فرآیند ساخت و ساز که شامل مواد انعطاف پذیر بارگذاری شده با نیروهای خمشی است، مهم هستند. اگر یک ماده در طول یک آزمایش خمش سه یا چهار نقطه شروع به شکستن کند یا به طور کامل شکسته شود، فرض می‌شود که ماده در هر کاربرد مشابهی که ممکن است منجر به شکست فاجعه بار شود، از بین می رود؛ لذا دانستن مقدار مقاومت خمشی برای طراحی‌های صنعتی و مهندسی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

استاندارد ها

ASTM E290 , ASTM E190 , INSO 1016 , ASTM A370
پیمایش به بالا