تفاوت متالوژی با متالورژیمهندسی و علم مواد رشته‌ی بسیار گسترده‌ای است که گرایش‌های متعددی برای آن تعریف شده است. این علم دامنه‌ی وسیعی از فعالیت‌ها را پوشش می‌دهد و در عرصه‌های متفاوتی شامل شیمی، فیزیک و ... وارد شده است. به همین علت منحصرا برای یک فعالیت خاص شناخته نمی‌شود و خاصیت میان رشته‌ای دارد. این علم به نیازهای روزافزون ما پاسخ می‌دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است.
در بعضی از مواقع مهندسین مواد، مهندس سرامیک، پلیمر یا متالورژیست نامیده می‌شوند که در صنایع مختلف، دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و .... مشغول به کار شده و فعالیت دارند.
در یک دسته بندی کلی، مباحث مورد مطالعه در مهندسی مواد به شش گروه اصلی فلز (متالورژی)، سرامیک‌ها، پلیمرها، مواد مرکب ( کامپوزیت ها)، بیومتریال (مواد زنده) و نیمه هادی‌ها تقسیم می‌شوند. در اینجا ما به بررسی یکی از گروه‌های اصلی این زمینه به نام متالورژی می پردازیم.

تفاوت متالورژی با متالوژی

تفاوت بین متالورژی و متالوژی

یکی از سوال‌های بسیار رایجی که درباره ی متالورژی وجود دارد این است که آیا متالورژی صحیح می‌باشد یا متالوژی؟ تفاوت متالوژی و متالورژی در چیست؟
برای درک فرق بین متالورژی با متالوژی باید به ریشه‌ی این کلمات دقت کرد. با توجه به معنی ریشه‌ای کلمات، Metal به معنای فلز و Logy به معنای شناختن می‌باشد، که با توجه به رشته‌هایی مانند رادیولوژی (به معنای پرتوشناسی)، فیزیولوژی (به معنای اندام شناسی)، ژئولوژی (به معنای زمین شناسی) و .... گمان می‌رود که متالوژی به معنای فلزشناسی (شناختن فلز) باشد.
ولی درواقع رشته‌ای که در دانشگاه‌ها تدریس شده و در صنایع کاربرد دارد متالورژی می‌باشد که به معنای فلز شناسی نیست، بلکه به معنای کار با فلز می‌باشد. ریشه Metallurgy به دو کلمه‌ی یونانی Metallon به معنی فلز و Ergon به معنی کار برمی‌گردد و با توجه به این موضوع، رشته مهندسی متالورژی به معنی دانش و علم مواد فلزی نیست، بلکه به معنای دانش و علم کار با مواد فلزی می‌باشد و رشته‌ای تحت عنوان مهندسی متالوژی وجود ندارد.

مهندسی مواد و متالورژی

در واقع مهندسین متالورژی بعد از پایان درس خود در دانشگاه می‌آموزند که چگونه با فلزات کار کنند و با مباحثی مثل استخراج سنگ‌های معدنی و فرآوری آنها، چگونگی تبدیل آنها به اشکال و قطعات مختلف، چگونگی ترکیب چند فلز و عنصر مختلف و درست کردن آلیاژ جدید، چگونگی اتصال قطعات فلزی به یکدیگر، چگونگی حفاظت از قطعات فلزی، شناسایی تفاوت فلزات با یکدیگر و استفاده‌ی آنها در جای مناسب، آشنا می‌شوند.
 فرق متالورژی با متالوژی

آزمایشگاه متالورژی حامیران

شرکت فولاد حامیران با تکیه بر نیم قرن تجربه آماده‌ی خدمات رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای اطلاع از خدمات آزمایشگاه متالورژی با ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان باتجربه‌ی ما آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 4 رای


1400/03/18 - 09:57 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت