آزمایشگاه حامیران

02163511

آماده سازی نمونه های تست کشش

آماده سازی نمونه های تست کشش

فهرست مطالب

آماده سازی صحیح و دقیق نمونه یکی از عوامل بسیار مهم در انجام تست می باشد.
نمونه‌ ها برای این آزمون به شکلی آماده سازی می‌ شوند که شکست ماده در نقطه‌ ی مشخصی در طول گیج نمونه تست کشش رخ دهد. استانداردهای مختلفی برای آماده سازی نمونه های تست کشش و ابعاد آن ها  موجود است که برخی از آن‌ها عبارتنداز:

 

  • ASTM E8/E8M
  • ASTM A370
  • DIN EN ISO 6892-1
  • DIN 50125
  • ISO 898-1

 

مشخصات نمونه ها

نمونه‌ های تست کشش به صورت تخت، گرد و در ابعاد مختلفی قابل آماده سازی هستند. بسته به جنس ماده و شرایط ابعادی نمونه قطعه یکی از استانداردهای تهیه نمونه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
دراین استاندارد ها نقشه و ابعاد کامل نمونه را به صورت قبل از آماده سازی و بعد از آماده سازی نشان می دهد که باتوجه به ابعاد نمونه می توان نقشه مورد نظر را استفاده کرد.

 

آماده سازی نمونه های تست کشش

 

نمونه کششی، یک نمونه با سطح مقطع استاندارد است که دو بازو و یک گیج (مقطع) در میانه دارد. بازوها بزرگ بوده تا بتوانند به راحتی و به صورت محکم توسط گیره‌ها گرفته شوند، در حالیکه که بخش گیج سطح مقطع کمتری دارد به‌ طوری‌که تغییر شکل و شکست در این ناحیه رخ می‌ دهد. نیرو از طریق گیره نمونه آزمایش، از ماشین آزمایش به ماده منتقل می‌ شود.

گیره‌ های نمونه آزمایش انواع متفاوت دارند؛ ساده‌ ترین آن‌ها گیره گوه ای شکل است. گیره‌ های گوه ای برای گرفتن هر دو نوع نمونه آزمایش: تخت و گرد، مناسب هستند. آماده‌ سازی برای انتهای نمونه‌ های آزمایش با گیره ای گوه ای لازم نیست، تنها هنگام نصب نمونه‌ های تخت دقت در هم راستا کردن آن‌ها ضروری است و زمان استفاده برای نمونه های سخت امکان لغزیدن نمونه وجود دارد به همین دلیل برای نمونه های سخت قابل استفاده نمی باشد. نمونه های پیچ و مهره، میلگرد های آجدار ، سیم بکسل، زنجیر و…. گیره های مخصوص به خود را دارند.

مقاله پیشنهادی   آزمون کشش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا