آزمایشگاه حامیران

02163511

مس و آلیاژ های آن

مس و آلیاژ های آن

فهرست مطالب

مس دارای سه درجه می باشد که شامل مس الکترولیزی با خلوص بیش از 99.99 درصد، مس دریاچه ای و مس ریختگی می شود. مس معمولا در کانی های آزوریت ، مالکالیت ، بورنیت ، سنگ مس ، کولین ، کالکوسیت ، کالکوپیریت با فرمول شیمیایی CuFeS₂  و کوپریت وجود دارد .

ترکیبات مهم مس شامل سولفید ها ، اکسید ها و کربناتها است . وجود فلزات گرانبها مانند نقره و مس در کانه های مس ، سبب شده تا فلز مس گران تمام نشود. اکثر کانه های مس کمتر از یک درصد مس دارند و عموما قبل از ذوب تغلیظ می شوند . مهمترین کانه مس ، کالکوپیریت ، معروف به پیریت های مس (کانه زرد مس) است . کالکوسیت کانه مس حاوی سولفور مس (Cu₂S)  می باشد . کوپریت یا کانه سرخ مس ، اکسید مس (Cu₂O)   است . کانه طبیعی تنوریت برای تولید اکسید مس سیاه (CuO)  ، پودر بی شکل سیاه رنگ ، بکار می رود .

مس در محیط زیست به مقدار فراوان یافت می شود . مس در انواع غذاها ، آب آشامیدنی و هوا وجود دارد .
قابلیت شکل پذیری مس برای شکل دادن در گرما (مانند نورد گرم و آهنگری) و شکل دادن در سرما (مانند نورد سرد و حدیده کاری) خوب است اما قابلیت ماشینکاری آن نسبتا بد است . مهمترین موارد استعمال صنعتی مس در قابلیت هدایت الکتریکی بالا و مقاومت خوردگی خوب آن است.

خواص مکانیکی مس

مس استحکام متوسط دارد ولی بسیار چکش خواراست .
قابلیت هدایت الکتریکی و حرارتی
قابلیت هدایت حرارتی بالایی دارد . به همین علت در مبدلهای حرارتی و لوله های کندانسور کاربرد زیادی دارد . اگرچه هدایت الکتریکی نقره از مس بیشتر است اما برای حجم معینی از سیم پیچ کمترین مقاومت به مس تعلق دارد زیرا هدایت الکتریکی نقره 5 درصد از مس بیشتر بوده اما جرم حجمی آن 15 درصد از مس بیشتر است.

مقاله پیشنهادی   تمام آن چیز که باید از منبع انتشار ایده آل بدانید

مقاومت خوردگی مس

مس خالص مقاومت خوردگی خوبی دارد . استفاده زیاد از مس در صنایع غذایی به همین علت است . دیگ و دیگچه های بخار تحت فشار و لوله های صنایع غذایی از مس ساخته می شوند . همچنین آلیاژ مس کاربرد زیادی در صنعت نفت و نساجی دارد .

اکسیژن زدایی از مس 

درجه خلوص مس تاثیر زیادی بر روی خواص الکتریکی و مغناطیسی آن دارد. مس بوسیله تبدیل یا برشته کردن جزیی و یا بوسیله ذوب احیا بدست می آید و بوسیله الکترولیز و یا ذوب تکمیلی ، خالص می گردد .
تصفیه مس معمولا در یک کوره انعکاسی انجام می گیرد . ناخالصیها ، اکسید شده و توسط فاز گازی یا سرباره کوره حذف می گردند . معمولا حمام مذاب تا زمانی که مقدار Cu₂Oα به 6 درصد برسد اکسیده می گردد . وقتی که حداکثر قابلیت هدایت الکتریکی مد نظر باشد اکسیژن زدایی توسط کلسیم ، لیتیم ، برلیوم یا منیزیم انجام می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا