مزایاومعایب تست غیرمخرب ذرات مغناطیسی MTآزمون غیر مخرب ذرات مغناطیسی :

مزایای تست غیرمخرب ذرات مغناطیسی :

 

تجهیزات اصلی این روش نسبتا ساده می باشد. با این ابزار می توان میدان مغناطیسی را باقدرت و جهتی مناسب و دلخواه و بطور مستقیم یا غیر مستقیم در قطعه ایجاد نمود. تمام پارامترهای متغیر این روش از قبیل شدت جریان، ولتاژ، جهت میدان و ...  را می توان اندازه گیری نمود. زیرا بطور مثال با افزایش شدت جریان، قدرت میدان مغناطیسی نیز زیاد می شود و همچنین همواره جهت خطوط میدان و جریان برهم عمودند.
این روش از سرعت بییشتر و هزینه کمتری نسبت به مایع نافذ برخوردار می باشدو همچنین برای آماده سازی سطحی احتیاج به دقت زیادی نمی باشد.
 تست ذرات مغناطیسی مزایای بیشتری نسبت به روش مایع نافذ دارد زیرا در این تست غیر مخرب ناپیوستگی ها، عیوب سطحی وزیرسطحی، عیوبی که توسط گرد خاک و غبار و .. پرشده است قابل آشکار شدن می باشد.

محدودیت تست غیر مخرب ذرات مغناطیسی :

اصلی ترین محدودیت این روش می توان به امکان انجام آزمون برای مواد فرومغناطیس و مغناطیس اشاره کرد.
موادی مانند فولادها، نیکل و کبالت قابلیت انجام این آزمون را دارند ولی موادی مانند آلومینیوم، منیزیم یا فولادهای ضدزنگ آستنیتی این امکان را ندارند.
قدرات آشکارسازی عیوب در این روش زمانی افزایش می یابد که جهت عیوب عمود و یا نزدیک به عمود نسبت به خطوط میدان باشد و به همین دلیل تست MT باید در حداقل دو جهت انجام پذیرد.

 

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 2 رای


1399/10/01 - 13:16 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت