آماده سازی نمونه های تست کشش 

آماده سازی نمونه های تست کشش:

آماده سازی صحیح و دقیق نمونه یکی از عوامل بسیار مهم در انجام تست می باشد.
نمونه‌ها برای این آزمون به شکلی آماده سازی می‌شوند که شکست ماده در نقطه‌ی مشخصی در طول گیج نمونه ست کشش رخ دهد. استانداردهای مختلفی برای آماده سازی نمونه های تست کشش و ابعاد آن ها  موجود است که برخی از آن‌ها عبارتنداز:
ASTM E8/E8M
ASTM A370
DIN EN ISO 6892-1
DIN 50125
 ISO 898-1
نمونه‌های تست کشش به صورت تخت، گرد و در ابعاد مختلفی قابل آماده سازی هستند. بسته به جنس ماده و شرایط ابعادی نمونه قطعه یکی از استانداردهای تهیه نمونه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 دراین استاندارد ها نقشه و ابعاد کامل نمونه را به صورت قبل از آماده سازی و بعد از آماده سازی نشان می دهد که باتوجه به ابعاد نمونه میتوان نقشه مورد نظر را استفاده کرد.

  آماده سازی نمونه های تست کشش  

نمونه کششی، یک نمونه با سطح مقطع استاندارد است که دو بازو و یک گیج (مقطع) در میانه دارد. بازوها بزرگ بوده تا بتوانند به راحتی و به صورت محکم توسط گیره‌ها گرفته شوند، در حالیکه که بخش گیج سطح مقطع کمتری دارد به‌طوری‌که تغییر شکل و شکست در این ناحیه رخ می‌دهد. نیرو از طریق گیره نمونه آزمایش، از ماشین آزمایش به ماده منتقل می‌شود. گیره‌های نمونه آزمایش انواع متفاوت دارند؛ ساده‌ترین آن‌ها گیره گوه ای شکل است. گیره‌های گوه ای برای گرفتن هر دو نوع نمونه آزمایش: تخت و گرد، مناسب هستند. آماده‌سازی برای انتهای نمونه‌های آزمایش با گیره ای گوه ای لازم نیست، تنها هنگام نصب نمونه‌های تخت دقت در هم راستا کردن آن‌ها ضروری است و زمان استفاده برای نمونه های سخت امکان لغزیدن نمونه وجود دارد به همین دلیل برای نمونه های سخت قابل استفاده نمی باشد. نمونه های پیچ و مهره، میلگرد های آجدار، سیم بکسل، زنجیر و.... گیره های مخصوص به خود را دارند.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 4 از 5 - 12 رای


1399/09/11 - 11:43 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت