انواع پراب در آزمون التراسونیک (قسمت اول: پراب دو کریستال)در تست های فراصوت(اولتراسونیک)که برای اندازه گیری ضخامت یا تخلخل و اخال صورت میگیرد، پراب ها در تولید و دریافت پالس ها نقش کلیدی را بازی میکنند و در طیف گسترده‌ای از فرکانس‌ها و اندازه‌ها برای تشخیص عیب در آهنگری‌های فولادی چند تنی عظیم تا اندازه‌گیری ضخامت پوشش‌های نازک کاغذ کاربرد دارند.

پراب یا مبدل چیست؟

به زبان ساده تر یک پراب در مجموع تبدیل کننده انرژی از یک شکل به شکل دیگر است.

در آزمایشات اولتراسونیک، پراب‌ها یک پالس انرژی الکتریکی از قطعه ای که مورد آزمایش قرار گرفته را به انرژی مکانیکی که به شکل امواج صوتی که از قطعه آزمایش عبور می‌کنند، تبدیل می‌کنند.

انواع پراب:

1-پراب های تماسی

2-پراب های پرتو زاویه ای

3-پراب های خطی تاخیری

4-پراب های غوطه وری

5-پراب های دو کریستال

 پراب های دو کریستالی

ما در این مقاله قصد داریم تا پراب های دو کریستال را معرفی کنیم. این پراب ها از دو عنصر کریستالی تشکیل شده اند، این دو کریستال در یک محفظه که توسط یک مانع صوتی از هم جدا شده اند؛ قرار گرفته اند و در آزمون UT کاربرد ویژه ای دارند. هر کدام از این کریستال ها وظیفه ی خاصی دارند به این صورت که یکی از کریستال ها وظیفه ی ارسال امواج طولی را دارد و کریستال دیگر هم به عنوان گیرنده (دریافت کننده) عمل میکند. یکی از تفاوت های پراب های دو کریستال حذف شدن پالس های اولیه از صفحه نمایش دستگاه می باشد که همین امر موجب بهبود بخشیدن به وضوح نزدیک به سطح قطعه کار در تست اولتراسونیک میشود. نحوه کار در این پراب ها به این صورت می باشد که دو کریستال به سمت یکدیگر زاویه دارند تا یک مسیر صوتی وی شکل (V) در ماده آزمایش ایجاد کنند. اساسا امواج ارسال شده و دریافت شده از زیر سطح قطعه کار عبور میکنند. این فرآیند یک اثر تمرکزی ایجاد میکند که وضوح را در ناحیه کانونی افزایش میدهد.

آزمایشگاه متالورژی حامیران

جهت رزرو نوبت و اطلاع از هزینه آزمون التراسونیک توسط پراب دو کریستال در آزمایشگاه متالورژی حامیران با شماره های درج شده در ذیل تماس حاصل فرمایید.
 09912057620 _  (داخلی 8510) - 02163511  سرکارخانم هاتفی نیا

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 0 از 5 - 0 رای


1401/05/23 - 09:13 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت