نقش کوپلنت در آزمون اولتراسونیککوپلنت یک کلمه ی فرانسوی به معنای جفت شدن یا اتصال می باشد که در تست اولتراسونیک برای اتصال یا جفت شدن پراب و قطعه مورد تست به وسیله ایجاد یک اتصال صوتی بکار میرود. فرکانس امواج فراصوت بسیار بالا موجب می شود امکان اتصال پراب و قطعه کار با هوا امکان پذیر نباشد، به همین علت معمولا از مایعات مبتنی بر آب یا روغن استفاده میشود.

به طور کلی در تست غیر مخرب اولتراسونیک، کوپلنت همانند یک محیط کوپلینگ برای انتقال انرژی از پراب به سطح قطعه کار عمل میکند. در تست اولتراسونیک، کوپلنت باید قادر به پر کردن حفره و سطح نامنظم قطعه کار باشد، لازم به ذکر است این عمل باید سطح قطعه ای که تست اولتراسونیک بر روی آن انجام میشود را بدون تاثیر بر نتیجه فرایند پر کند.

 

کوپلنت

 

کوپلنتی که استفاده می شود نباید به گونه ای باشد که با بلعیده شدن، استنشاق یا تماس با پوست انسان آسیب برساند. از لحاظ خواص، کوپلنت باید دارای امپدانس صوتی بالا و چگالی کم و سرعت صوتی بالا در آب باشد.

پنج نوع متداول کوپلنت مورد استفاده در تست اولتراسونیک عبارت‌اند از: گلیسیرین، آب، روغن، آب دیونیزه و محلول الکترولیت.

کوپلنت آب

آب دارای سرعت و ضریب تضعیف نسبتا بالایی است. وقتی گلیکول به آب اضافه می‌شود؛ سرعت، کمی افزایش یافته و تضعیف کاهش می‌یابد و برای بازرسی اجسام جامد غوطه‌ور در آن مفید است. مقدار گلیکول اضافه شده نباید بیشتر از 2 درصد حجمی یا 24 قطره در لیتر باشد. استفاده بیشتر از این ماده باعث ایجاد حباب در آب می شود که نتایج آزمایش را به میزان قابل توجهی مخدوش می کند. از آب می توان برای بازرسی قطعات ریخته گری، فلزات و عیوب سطحی استفاده کرد.

کوپلنت روغن

روغن دارای سرعتی برابر با آب با ضریب تضعیف کمتر از گلیسیرین یا آب است.از روغن اغلب برای بررسی سطوحی که به سختی در مایعات غوطه ور می شوند استفاده می شود. هنگامی که روغن روی سطح یا محیط یک جسم اعمال می‌شود، بین بی‌نظمی‌های قسمت‌های نزدیک به هم بدون خیس کردن آن‌ها پر می‌شود، بنابراین هیچ شکافی برای خروج سیگنال‌های اولتراسونیک باقی نمی‌گذارد.

اهمیت کوپلنت در تست اولتراسونیک

همچنین کوپلنت میتواند برای کاهش نویز های اضافی در دستگاه اولتراسونیک استفاده شود و اصولا کوپلنت چگالی کمتری نسبت به آهن و فولاد دارد اما به طور کلی چگالی تر از هوا می باشد. در واقع کوپلنت انرژی فرا صوت را جذب نموده و علاوه بر کاهش نسبت سیگنال به نویز با کمترین درصد کاهش انرژی امواج را عبور می دهد. پس به طور کلی دلیل های زیادی برای نیاز اساسی تست التراسونیک به کوپلنت وجود دارد که مهم ترین نقش آن ارائه یک تست دقیق با تشخیص کامل عیوب می باشد.

آزمایشگاه متالورژی حامیران

جهت رزرو نوبت و اطلاع از هزینه کلیه آزمون های غیر مخرب در آزمایشگاه متالورژی حامیران با شماره های درج شده در ذیل تماس حاصل فرمایید.
 09912057620 _  (داخلی 8510) - 02163511  سرکارخانم هاتفی نیا

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 0 از 5 - 0 رای


1401/06/09 - 11:17 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت