مهندسی مواد و متالورژیرشته متالورژی چیست؟

واژه متالورژی از ترکیب دو واژه یونانی متالون "metallon" به معنی فلز و ارگون "ergon" به معنی کار ساخته شده‌است.
علم مواد شامل پژوهش و تحقیق برای دستیابی به دانش پایه و اساسی در مورد ساختار درونی، خواص و فرآیند بهینه‌سازی مواد جهت استفاده نمودن آن‌‌‌هاست. در حالی که مهندسی مواد اصولاً در ارتباط با استفاده عملی از دانش پایه مواد (علم مواد) است، به گونه‌ای که بتوان مواد را به محصولات دلخواه یا مورد نیاز جامعه تبدیل کرد. 

مهندسی مواد و متالورژی چیست؟

"شناخت خواص، توزیع و نحوه استخراج و کاربرد مواد گوناگون در صنایع به همراه تولید مواد مرکب، سرامیکها و حفاظت و شکل‌دهی آنها محدوده مهم، وسیع و پر کاربردی از دستاوردهای دانش بشری را شامل می‌گردد که هم اکنون به عنوان دانش مهندسی مواد و متالورژی شناخته می‌شود. "
به جرئت می‌توان گفت که  همه مصنوعات بشری که هرروز می‌بینید، شامل کفش‌ها، ظرف‌های غذا، سی‌دی‌هایی که به آن‌ها گوش می‌دهید، تلفن همراه، اتومبیل و هزاران مثال دیگر، حاصل تلاش مهندسان مواد در درک ارتباط بین ساختار مواد، خواص آنها و در نهایت نحوه به کارگیری آنهاست.

رشته متالورژی صنعتی چیست؟

در مهندسی متالورژی، به صورت ویژه، رشته مهندسی مواد متالورژی صنعتی، روش‌های تولید مصنوعات فلزی، اعم از متالورژی پودر، شکل دادن، جوشکاری و ماشین کاری و بررسی خواص مکانیکی و ساختاری آنها را به عهده دارد.
آزمایشگاه فولاد حامیران
دسته‌های کلی مواد مهندسی که مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

فلزات

فلزات در متالورژی
فلزات اولین موادی بودند که انسان‌ها توانستند با توجه به خواص درونی، آنها را برای تامین نیازهای خود تغییر دهند و آنطور که خود می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند.

سرامیک‌ها

سرامیک در متالورژی
سرامیک از اضافه شدن اکسیژن یا نیتروژن به فلزات پدید می‌آید. سرامیک‌ها می‌توانند بعنوان جایگزین استخوان، ابزار برش قوی، هدایت الکتریسیته یا حتی عایق آن مورد استفاده قرار گیرند.

نیمه هادی‌ها

نیمه هادی ها در متالورژی
موادی هستند که می‌توانند الکتریسیته را با افزودن مقادیری ناخالصی انتقال دهند اما در حالت عادی عایق هستند. سی‌دی پلیر، تلفن همراه شما و تمام بردهای الکتریکی، همگی به نیمه هادی‌ها وابسته هستند.

پلیمرها

پلیمر در متالورژی
پلیمرها مولکول‌های بسیار بزرگی هستند که از اتصال مولکول‌های کوچکتر تکراری تشکیل شده‌اند. بسیاری از مواد مصنوعی همچون پلاستیکها، الیاف مصنوعی، چسبها و... مواد پلیمری هستند.

کامپوزیت‌ها

کامپوزیت در متالورژی
کامپوزیت‌ها ترکیب مواد مختلف هستند که می‌توانند به سادگی سیمان تقویت شده با میله‌های فولادی تا خط مقدم تولید یک دوچرخه فیبرکربنی فوق سبک باشند.

بیومواد

بیومواد در متالورژی
بیو ماده به ماده‌ای با منشاء طبیعی یا مصنوعی گفته می‌شود که به منظور درمان، التیام یا جایگزینی بافت موجودات زنده به کار می‌رود.

مواد خارق العاده

نانوتکنولوژی مهندسین مواد را، با کنار هم قرار دادن اتم‌ها و مولکول‌ها به یکدیگر، به سمت ساخت مواد مهندسی جدیدی سوق داده‌است که خواصی را به ارمغان می‌آورد که تا قبل از آن حتی تصور هم نمی‌شده‌است.
یک مهندس مواد، با بررسی و آزمایش رفتار مواد در شرایط مختلف به پیشرفت تکنولوژی صنایع کمک می‌کند. مثال‌هایی از کار یک مهندس مواد عبارت است از:
 تست پلاستیک‌های تقویت شده فیبر کربنی برای قوی‌تر کردن آنها، ایجاد تجهیزات ورزشی سبکتر، ایجاد پلیمرهای خاص، تولید سرامیک و مواد مورد استفاده در ایمپلنت‌های دندانپزشکی و.... 
در حال حاضر بیشترین بازار کار مهندسی مواد و متالورژی در آزمایشگاه‌های متالورژی و خطوط کنترل کیفی، جهت اطمینان از به کار بردن مواد مناسب جهت تولیدات صنعتی، دارویی و غذایی می‌باشد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 3 از 5 - 3 رای
کلمات کلیدی:


1400/03/30 - 08:45 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت