PT بایدها و نبایدهای آزمون 
خصوصیات آزمون PT

آزمون PT یکی از روش های موثر در بازرسی غیرمخرب برای یافتن عیوب سطحی محسوب می شود.
این آزمایش برای انواع ترک ها، شکاف ها و تاخوردگی ها در تمامی قطعات چه آهنی و چه غیر آهنی با هرشکل و سایزی کاربرد دارد.
در تست PT مایعی نافذ برای مدت زمانی مشخص به سطح جسم مورد آزمایش اعمال می گردد، پس از نفوذ مایع در عیوب قطعه، می بایست مایع اضافی را از روی سطح برداشته تا سطح کاملا خشک شده و ماده آشکار ساز عیوب جذب گردد.
در تست PT بر خلاف دیگر تست های UT و RT، آماده سازی سطح اولیه بسیار مهم است و هرگونه آلودگی امکان دارد نقص و ناپیوستگی ها را پنهان نماید.
ماده آشکار ساز در دو نوع خشک و مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد، نوع خشک به صورت پودری روشن بوده که پس از مرحله برداشتن مایع نافذ و خشک کردن سطح، بر روی سطح قطعه اعمال می گردد، نوع مرطوب نیز از نظر ظاهری شبیه به خشک بوده ولی ماده آشکارساز، پودری حلال در مایع می باشد.

کاربرد آزمایش PT

همانطور که گفته شد تست PT برای بررسی اکثر مواد کاربرد دارد و به عنوان یکی از تست های پرکاربرد ارزیابی در صنایع محسوب می گردد.
از جمله عیوبی که توسط این تست مشخص می گردد شامل ترک کوئنچ، تخلخل ها، ترک سخت کاری سطحی، شکست های سطحی، آثار گذرها در جوشکاری می باشد.
در آزمون PT حساسیت بسیار زیادی به ناپیوستگی ها حتی عیوب بسیار کوچک وجود دارد، نشانه های ناپیوستگی و عیوب هنگام آزمایش در همان لحظه بر روی سطح قطعه نمایان می گردد.
البته لازم به ذکر است که نقص ها و ناپیوستگی ها فقط در سطح قطعه، مورد بررسی قرار می گیرد.
آزمایشPT نیاز به تجهیزات گران قیمتی نداشته و با قیمتی نسبتا ارزان صورت می گیرد. آزمایشگاه متالوژی حامیران توانسته گام های موفقی در زمینه خدمات آزمایشگاهی بردارد و به عنوان یکی از کارآمد ترین مراجع آزمایشگاهی تبدیل گردد. شما عزیزان می توانید با اطمینان از دقت و صحت نتیجه، آزمایش PT را به ما بسپارید.

 

 

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 4 از 5 - 5 رای


1399/11/21 - 16:15 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت