دستگاه تست سالت اسپری | دستگاه آزمون سالت اسپریآزمایش سالت اسپری

سالت اسپری در استاندارد ASTM  با نام B117  ASTM معرفی شده  که یکی از تست های سنجش مقاومت مواد و پوشش های به کار رفته در برابر خوردگی به حساب می آید، این تست می تواند یک شبیه ساز مناسب برای نمونه در محیط های اتمسفری و دریایی باشد.
نمونه پس از آماده شدن برای انجام تست باید در محفظه ی دستگاه سالت اسپری موازی با جهت جریان نمک و با زاویه ای 15 الی 30 درجه به صورت قائم قرار بگیرد، توجه داشته باشید در طی انجام تست، نمونه نباید با هیچ گونه ماده فلزی دیگری در تماس باشد. برای آشنایی با عملکرد این دستگاه و نحوه انجام تست در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دستگاه تست سالت اسپری

 

دستگاه سالت اسپری

اجزای دستگاه سالت اسپری عبارت اند از محفظه اسپری کننده، تنظیم کننده دما، لوله های قیف دار و منبع محلول نمکی.

محفظه اسپری کننده:

از آنجایی که قرار است نمونه جهت تست خوردگی در این محفظه قرار بگیرد ضروری است که خود محفظه نیز از مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی برخوردار باشد، pvc مناسب ترین انتخاب برای جنس محفظه است چرا که در محلول های اسیدی دچار خوردگی نمی گردد.

تنظیم کننده دما:

این وسیله هنگام تست سالت اسپری برای تنظیم دمای نمونه درکنار جداره یا محفظه آب قرارمی گیرد، تنظیم دما توسط ترموستات صورت می گیرد و اگر حین آزمایش دمای محفظه از دمای تعیین شده توسط اپراتور بالاتر یا پایین تر رود، دستگاه به صورت خودکار شروع به تنظیم دما می نماید.

لوله های قیف دار:

لوله های قیف دار شامل دو لوله با قیف های شیشه ای است که در ظرف های درجه بندی شده قرار می گیرد. معمولا قطر قیف ها 100 میلی متر و فضای اشغال کننده آن 80 سانتی متر می باشد، محل قرار گیری این لوله ها  بدین صورت است که یکی در نزدیک ترین و دیگری در دورترین نقطه از دستگاه اسپری کننده تعبیه می شود.

منبع محلول نمکی:

این مجموعه از جنس مواد مقاوم در برابر محلول است و متشکل از سیستم تغذیه هوا، فشار کنترل شده و یک یا چند دستگاه اسپری کننده می باشد.

 

نحوه کار با دستگاه سالت اسپری

در ابتدا لازم است تا سطح نمونه را از هرگونه آلودگی های سطحی و روغن پاک نمود، سپس آن ها را به گونه ای در محفظه قرار می دهیم که به صورت مستقیم با محلول تماس نداشته باشد. معمولا برای جلوگیری از تماس مستقیم نمونه، پره هایی درون دستگاه تعبیه می شود.
دمای دستگاه باتوجه به استاندارد مد نظر مشتری و نوع نمونه تنظیم می گردد و سپس محلول کلرو سدیم این دستگاه با یک غلظت مشخص بر روی نمونه پاشیده می شود، لازم به ذکر است این محلول امکان استفاده مجدد را ندارد.
در پایان آزمایش گزارشی از هرگونه خرابی ظاهری، محل وقوع خرابی و مدت زمانی که موجب شده معایبی در قطعه ایجاد شود را یادداشت و بررسی می نمایند.

 

سالت اسپری گالوانیزه

همانطور که می دانید برای افزایش مقاومت خوردگی برخی محصولات فولادی از روش پوشش دهی قلع و روی استفاده می کنند. یکی از انواع روکش ها که با این روش، میزان خوردگی آن را بررسی می کنند پوشش گالوانیزه یا روی است. در این حالت نمونه ی روکش دهی شده را برای تست، درون دستگاه قرار می دهند.
تذکر: بهتر است در آزمون سالت اسپری گالوانیزه از محلول نمک استفاده ننمایید.

 

قیمت تست سالت اسپری | قیمت سالت اسپری

آزمایشگاه متالوژی حامیران به عنوان يكي از كارآمدترين مراجع براي ارائه خدمات آزمايشگاهي می باشد. یکی از خدمات آزمایشگاه حامیران تست سالت اسپری است که با توجه به نوع نمونه و استاندارد تعیین شده، قیمت تست سالت اسپری متفاوت خواهد بود.
شما عزیزان می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه آزمون با کارشناسان آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 2 رای


1399/10/23 - 10:34 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت