تست سالت اسپری | آزمون سالت اسپریتست سالت اسپری


بسیاری از محصولات فلزی به دلیل کاربردشان در شرایط خاص باید از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی تحت آزمون قرار گیرند.
تست سالت اسپری یا تست اسپری نمک یک روش استاندارد تست خوردگی است که برای بررسی مقاومت مواد و پوشش‌های به کار رفته برای ممانعت از خوردگی استفاده می‌شود. معمولاً مواد مورد آزمایش فلزی بوده و با یک لایه سطحی که برای فراهم آوردن درجه‌ای از محافظت خوردگی در نظر گرفته شده پوشش داده شده‌است.
هدف از انجام این آزمون، بررسی خواص خوردگی فلز گالوانیزه شده تحت شرایط آزمایشگاهی و تخمین عمر قطعه در شرایط واقعی کاربری است.
 ASTM B117 نخستین استاندارد شناخته شده بین‌المللی افشانه نمک می‌باشد .
آزمون افشانه نمک یکی از متداول‌ترین و قدیمی‌ترین آزمون‌های خوردگی می‌باشدو به این صورت می باشدکه نمونه را در کابین دستگاه تست سالت اسپری گذاشته می شود و در مقابل پاشش نمک قرار می گیرد و بعد از مدت زمان تعیین شده مورد ارزیابی قرار می گیرد هرچه مقاومت به خوردگی ماده مورد آزمایش بیشتر باشد مدت زمان انجام تست بیشتر می شود.
ابزار این آزمون متشکل از یک محفظه بسته می‌باشد که در آن محلول آب نمک ۵٪ به کمک هوای فشرده و از طریق نازل های اسپری کننده اتمیزه می‌شود. این کار، محیطی خورنده از مه‌آب نمک متراکم در محفظه ایجاد می‌کند به‌طوری‌که نمونه‌هایی که در این محیط قرار می‌گیرند شرایط خورنده شدیدی را تجربه می‌کنند.
به دلیل ارزانی نسبی، سرعت بالا، استانداردسازی مناسب و تکرار پذیر بودن این تست محبوبیت بالایی دارد.
جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه آزمون شما عزیزان می توانید با  کارشناسان آزمایشگاه متالورژی حامیران تماس حاصل فرمایید.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 12 رای


1399/08/05 - 13:57 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت