سختی سنجی به روش ویکرزسختی سنجی آزمون مهمی است که روی مواد مختلف انجام می‌گردد و نتیجه‌ی آن حائز اهمیت است. تست سختی مواد با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از روش‌های مورد استفاده سختی سنجی ویکرز (Vickers) می‌باشد.

سختی سنجی ویکرز چیست؟

در سال 1922 رابرت ال اسمیت و جورج ای. ساندلند ویکرز لیمیتد، روش سختی سنجی ویکرز را معرفی کردند. هدف آن‌ها این بود تا توسط یک دندانه الماسه کوچک به شکل هرم با قاعده‌ی مربع به جسم فشار بیاید و باعث ایجاد فرورفتگی شود، سپس قطر اثر روی جسم اندازه‌‌گیری گردد  که این قطر توسط میکروسکوپ اندازه‌گیری می‌شود. اثری که این دندانه ایجاد می‌کند، لوزی شکل است.
از دیگر نکات مهم این روش، زاویه‌ی بین وجوه مقابل هرم می‌باشد که 136 درجه است. مدت زمان اعمال بار 10 تا 15 ثانیه می باشد. این روش یک مقیاس پیوسته برای تمام مواد دارد و عدد سختی آن مستقل از نیروست. به علت امکان به کارگیری نیروهای کم در این روش می توان نمونه هایی بسیار نازک تر از نمونه های مورد آزمایش با دیگر روش ها را سختی سنجی کرد. همچنین سطح اثر مربع ساده ترین شکل برای اندازه گیری دقیق است.

مزایای سختی سنجی ویکرز

سختی سنجی ویکرز یک روش ثابت شده و علمی است و نتایج خوبی ارائه می‌دهد. ازجمله مزایای آن می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:
امکان اندازه‌گیری سختی فلزات خیلی نرم تا خیلی سخت را فراهم می‌کند.

معایب سختی سنجی ویکرز

مانند همه‌ی سختی سنجی‌های دیگر، این روش معایبی هم دارد. از جمله معایب این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سرعت کم آزمایش
نیاز به نمونه سازی دقیق
خطا در اندازه‌گیری نقطه اثر

سختی سنجی به روش ویکرز در شرکت فولاد حامیران

شرکت فولاد حامیران برای رضایت شما عزیزان خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد. آزمایشگاه متالوژی حامیران با استفاده از جدیدترین و دقیق ترین دستگاه سختی سنجی ، قادر است این آزمایش را مطابق با استاندارد های نوین با دقت کامل برای شما عزیزان انجام دهد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 5 رای


1400/04/24 - 09:24 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت