آشنایی با شیرآلات صنعتیهمواره در صنعت خطوطی وجود دارند که سیال موجود در آن­ها به شدت خطرناک و سمی می باشد. در این موارد هر گونه نشتی از شیر باعث بروز حوادث ناگواری می شود. همچنین در خطوط خلا، کوچکترین نشتی از شیر باعث از بین رفتن خلا شده و عملا سیستم از مسیر حرکتی درست خود خارج می شود.

در بسیاری از صنایع همچون صنایع معدنی سیال موجود حاوی ذرات جامد می باشد و یا به عبارت دیگر سیال دوغابی شکل (Slurry) می باشد. در تمامی موارد ذکر شده استفاده از شیرهای  صنعتی معمولی مناسب نمی باشد و به منظور عملکرد صحیح و قابل اطمینان سیستم از شیرهای دیافراگمی (diaphragm valve) استفاده می شود.

شیر دیافراگمی یک نوع ولو با حرکت خطی می باشد که به منظور قطع و وصل جریان و همچنین تنظیم آن قابل استفاده است. دلیل انتخاب این نام برای این مدل از شیرهای صنعتی وجود یک دیسک انعطاف پذیر در وسط شیر می باشد. در واقع این دیسک به صورت یک دیافراگم بوده که می تواند جنس­های مختلفی داشته باشد.
دیافراگم قابل انعطاف توسط یک پیچ و مهره به عضو فشارنده و یا Compressor متصل شده است. بنابراین همزمان با چرخاندن دستگیره، کمپرسور به بالا و پایین حرکت می کند بنابراین دیافراگمی که به آن متصل می باشد نیز به بالا و پایین حرکت می کند. در این گونه از شیر آلات به علت نوع دیافراگم، امکان بروز نشتی به اطراف صفر است.

بهترین کاربرد این نوع از شیرهای دیافراگمی کنترل جریان با دبی کم می باشد. در واقع هنگامی که سرفلکه چرخانده شده و کمپرسور به سمت بالا حرکت می کند، دیافراگم به مقدار کمی از روی زایده بلند شده و به مقدار ناچیزی از سیال اجازه عبور می دهد. سپس با حرکت بیشتر کمپرسور به سمت بالا دیافراگم به آرامی بلند شده و مسیر عبوری سیال باز می شود.

آشنایی با شیرآلات صنعتی 1

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 5 رای


1397/06/20 - 10:12 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت