تفاوت متالوژی با متالورژیتفاوت بین متالورژی و متالوژی :

مهندسی و علم مواد رشته ی بسیار گسترده ای است که گرایش های متعددی برای آن تعریف شده است. این علم دامنه ی وسیعی از فعالیت ها را پوشش می دهد و در عرصه های متفاوتی شامل شیمی، فیزیک و ... وارد شده است. به همین علت منحصرا برای یک فعالیت خاص شناخته نمی شود. در بعضی از مواقع مهندسین مواد، مهندس سرامیک، پلیمر یا متالورژیست نامیده می شوند که در صنایع مختلف، دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و .... مشغول به کار شده و فعالیت دارند.
در یک دسته بندی کلی، مباحث مورد مطالعه در مهندسی مواد به شش گروه اصلی فلز (متالورژی)، سرامیک ها، پلیمرها، مواد مرکب ( کامپوزیت ها)، بیومتریال (مواد زنده) و نیمه هادی ها تقسیم می شوند. در اینجا ما به بررسی یکی از گروه های اصلی این زمینه به نام متالورژی می پردازیم.
یکی از سوال های بسیار رایجی که درباره ی متالورژی وجود دارد این است که آیا متالورژی صحیح می باشد یا متالوژی؟ تفاوت متالورژی و متالوژی در چیست؟
با توجه به معنی ریشه ای کلمات، Metal به معنای فلز و Logy به معنای شناختن می باشد که با توجه به رشته هایی مانند رادیولوژی به معنای پرتوشناسی، فیزیولوژی به معنای اندام شناسی، ژئولوژی به معنای زمین شناسی و ....، گمان می رود که متالوژی به معنای فلزشناسی (شناختن فلز) باشد ولی درواقع رشته ای که در دانشگاه ها تدریس شده و در صنایع کاربرد دارد متالورژی می باشد که به معنای فلز شناسی نیست بلکه به معنای کار با فلز می باشد. ریشه Metallurgy به دو کلمه ی یونانی Metallon به معنی فلز و Ergon به معنی کار بر می گردد که با توجه به این موضوع، رشته مهندسی متالورژی به معنی دانش و علم مواد فلزی نیست بلکه به معنای دانش و علم کار با مواد فلزی می باشد و رشته ای تحت عنوان مهندسی متالوژی وجود ندارد.
در واقع مهندسین متالورژی بعد از پایان درس خود در دانشگاه می آموزند که چگونه با فلزات کار کنند و با مباحثی مثل استخراج سنگ های معدنی و فرآوری آنها، چگونگی تبدیل آنها به اشکال و قطعات مختلف، چگونگی ترکیب چند فلز و عنصر مختلف و درست کردن آلیاژ جدید، چگونگی اتصال قطعات فلزی به یکدیگر، چگونگی حفاظت از قطعات فلزی، شناسایی تفاوت فلزات با یکدیگر و استفاده ی آنها در جای مناسب، آشنا می شوند.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 4 رای


1399/10/08 - 10:22 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت