ایزو 17025 چیست؟ISO / IEC 17025 چیست؟
 اگر بدنبال پاسخ این سوال که ISO/IEC 17025 چیست؟ هستید در این مقاله با ما همراه باشید.
سازمان جهانی استاندارد ISO ، سیستم مدیریت کیفیتی را برمبنای مدل ISO/IEC 17025 که برپایه  ISO 9000 تهیه شده است، انتشار داده است. با پیاده سازی این استاندارد تمامی فعالیت های تست و کالیبراسیون در آزمایشگاه های مربوطه تحت کنترل یک سیستم مدیریت قرار می گیرد و هدف آن است که نتایج توسط آن ها با سطح مشخصی از اطمینان بیان گردد.سیستم مدیریتی مذکور در دو بخش فنی و کیفی بر موارد مختلفی تاکید دارد.
آزمایشگاهی که استاندارد ISO/IEC 17025 را مستقر نموده باشد و توسط یک مرجع اعتباردهی بین المللی اعتباردهی شده باشد به عنوان یک آزمایشگاه شخص ثالث  به رسمیت شناخته می شود و نتایج آزمون های این آزمایشگاه در سراسر دنیا قابل پذیرش خواهد بود.
آزمایشگاه شخص ثالث آزمایشگاهی است که مراجع بازرسی برای صادرات و یا واردات می توانند از خدمات و گزارشات آزمون چنین آزمایشگاهی استفاده نمایند.
علاوه بر موارد ذکر شده چنانچه شرکت تمایل به صادرات محصولی داشته باشد وجود گزارشات آزمونی که دریک آزمایشگاه تایید صلاحیت شده تولید شده باشد، تاثیر بسیار مطلوب و موثری در باور مشتری نسبت به کیفیت محصول خواهد داشت.
آزمایشگاه های اعتباردهی شده در لیست آزمایشگاه های دارای صلاحیت مراجع اعتباردهنده به صورت عمومی در سراسر دنیا منتشرخواهندشد و مشتریان بین المللی از این طریق امکان انتخاب یک آزمایشگاه تایید صلاحیت شده را در هر منطقه از دنیا خواهند داشت.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 8 رای


1399/08/20 - 14:38 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت