ایزو 17025 چیست؟برای اینکه آزمایشگاه‌های سراسر جهان یک ادبیات مشترک داشته‌باشند، استانداردهایی تعریف شده‌اند. ازجمله این استانداردها می‌توان به استاندارد ایزو 17025 اشاره کرد که به معنی گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه می‌باشد و این امکان را فراهم می‌کند تا نتایج آن آزمایشگاه در جهان قابل اعتماد باشد.

استاندارد ایزو 17025

ایزو 17025 چیست؟

سازمان جهانی استاندارد ISO ، سیستم مدیریت کیفیتی را برمبنای مدل ISO/IEC 17025 که برپایه  ISO 9000 تهیه شده، منتشر کرده‌است. با پیاده‌سازی این استاندارد تمامی فعالیت‌های تست و کالیبراسیون در آزمایشگاه‌های مربوطه تحت کنترل یک سیستم مدیریت قرار می‌گیرد و هدف آن است که نتایج توسط آن‌ها با سطح مشخصی از اطمینان بیان گردد. سیستم مدیریتی مذکور در دو بخش فنی و کیفی بر موارد مختلفی تاکید دارد.

کاربرد استاندارد ایزو 17025

آزمایشگاهی که استاندارد ISO/IEC 17025  را مستقر نموده باشد و توسط یک مرجع اعتباردهی بین المللی اعتباردهی شده باشد، به عنوان یک آزمایشگاه شخص ثالث  به رسمیت شناخته می شود، گواهینامه 17025 می‌گیرد و نتایج آزمون‌های این آزمایشگاه در سراسر دنیا قابل پذیرش خواهد بود.
آزمایشگاه شخص ثالث آزمایشگاهی است که مراجع بازرسی برای صادرات و یا واردات می‌توانند از خدمات و گزارشات آزمون چنین آزمایشگاهی استفاده نمایند.
علاوه بر موارد ذکر شده چنانچه شرکت تمایل به صادرات محصولی داشته باشد، وجود گزارشات آزمونی که دریک آزمایشگاه مورد تایید تولید شده باشد، تاثیر بسیار مطلوب و موثری در باور مشتری نسبت به کیفیت محصول خواهد داشت.
آزمایشگاه‌های اعتباردهی شده در لیست آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت مراجع اعتباردهنده به صورت عمومی در سراسر دنیا منتشرخواهندشد و مشتریان بین المللی از این طریق امکان انتخاب یک آزمایشگاه تایید صلاحیت شده را در هر منطقه از دنیا خواهند داشت.

استاندارد ایزو 17025

این استاندارد به معنی صلاحیت، بی‌طرفی و انسجام عملیات آزمایشگاه است. گواهی ISP 17025 به معنی صلاحیت آزمایشگاه برای انجام آزمون‌ها و یا کالیبراسیون‌ها می‌باشد و روش‌های استاندارد و غیر استاندارد را مشخص می‌کند. تمامی سازمان‌هایی که فعالیت آزمایشگاهی دارند، می‌توانند اقدام به دریافت گواهینامه کنند.

شرایط اخذ ایزو 17025

آزمایشگاه‌هایی که به دنبال این گوهینامه هستند، باید مراحل گرفتن استاندارد 17025 را طی کنند و در ابتدا باید از طریق مراکز معتبر دارای مجوز دولتی اقدام کنند. برای پیاده سازی ایزو  17025 به پنج بخش اصلی (قلمرو، منابع اصلی، واژگان فنی و تعاریف، الزامات مدیریتی و الزامات فنی) توجه کنید، دو مورد الزمات مدیریتی و الزامات فنی از شرایط لازم برای اخذ گواهینامه می‌باشد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 8 رای


1400/03/20 - 11:37 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت