پیر سختی چیست | فرآیند پیر سازیپیر سازی

فولادهای ابزاری که باید پایداری ابعادی بالا داشته باشد بعد از سختکاری یا برگشت، پیرسازی می شود. ضمن پیر سازی بخش بیشتر آستنیت با قی مانده به ماتنزیت تحول پیدا می کند. بعد از پیرسازی ابعاد فولاد پایدار می ماند، بدین معنی که ابعاد دیگر آن تغییر نمیکند.

روش های پیر سازی

در روش پیرسازی طبیعی قطعه کار به مدت چندین ماه در انبار نگهداشته می شود، این روش بخار اینکه اقتصادی نیست از روش پیرسازی مصنوعی به صورت های زیر انجام میگیرد:
1-    پیرسازی حرارتی  در دمای 100-120درجه سانتی گراد درحمام روغن یا کوره هوای گرم سیرکوله، بسته به ابعاد آن به مدت 20-60 ساعت
2-    پیرسازی نوسانی دردمای 100 درجه سانتی گراد درحمام روغن یا کوره هوای گرم سیر کوله به مدت 2-4ساعت.خنک کاری در آب نمک بادمای 5 -  این فرایند چندین بار تکرار می شود.
3-    پیرسازی دما پایین در دمای 80 -  تا 100 -   درجه سانتی گراد عملیات خنک کاری دما پایین در تجهیزات و مخازن ویژه ای انجام میگیرد برای خنک کاری دما پایین از مواد یخ خشک (55- تا 60-) ، مخلوط یخ خشک-الکل (حدود 80-) ، هوای مایع (191-)، اکسیژن مایع (183-) و نیتروژن مایع(196-) استفاده می شود. بعداز اینکه همه مقاطع قطعه کار خنک شد، که بسته به پارامتر های مختلف حدود 10تا 20دقیقه طول می شود، باید همواره عملیات برگشت روی آن انجام گیرد. برای این کار بهتر است قطعه کار به مدت کوتاهی تا دمای 100 درجه سانتی گراد گرم میشود.
4-    پیرسازی لرزشی این روش در  دمای محیط و به کمک نوسانات مافوق صوت انجام و حدود 30 دقیقه طول می کشد.
کاربرد
5-    پیرسازی فرامین، اجزا اندازه گیری و اجزا دقیق باعث پایداری بالای ابعادی و فرم می شود. در قالب ها باعث افزایش سختی و نیز سختی یکنواخت می گردد.

 

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز 5 از 5 - 7 رای


1399/08/06 - 10:59 دانشنامه متالورژی

ثبت نظر جدید

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر ثبت نمایید..

بازگشت