آزمایشگاه-خوردگی


آزمایشگاه خوردگی

خوردگی چیست :

خوردگی یک واکنش شیمیایی است که موجب تغییر خواص ماده تحت واکنش می گردد، این ماده عموما یک فلز بوده و باتوجه به شرایط محیط دچار خوردگی یا اصطلاحا زنگ زدن خواهد شد. لازم به ذکر است خوردگی محدود به فلزات نمی شود و در سایر مواد نیز رخ می دهد، با این تفاوت که وقوع واکنش خوردگی در فلزات شایع تر بوده و به مراتب اثرات مخرب تری از خود به جای میگذارد.

 

 

تست سالت اسپری یا تست مه نمکی

تست سالت اسپری یا افشانه نمک یا اسپری نمک یکی از متداول ترین روش ها برای بررسی میزان مقاومت به خوردگی فلزات در استاندارد بین المللی ASTM B117 می باشد. در این آزمون با شبیه سازی یک محیط خورنده و تسریع انجام آن، نمونه را وادار به انجام واکنش نموده تا میزان مقاومت به خوردگی فولاد را مورد بررسی قرار دهند. خوردگی ممکن است به صورت یک حفره، ترک و یا خوردگی یکنواخت سطحی بروز کند. در تست مه نمکی می توان میزان مقاومت فلزات، با انواع پوشش های گالوانیزه، گالوانیزه رنگی و یا انواع آبکاری سرد و گرم، در برابر خوردگی را بررسی نمود.
نحوه انجام تست سالت اسپری
نمونه بعد از انجام مراحل آماده سازی با زاویه 30_15 درجه درون محفظه دستگاه سالت اسپری ثابت شده و تحت پاشش محلول سدیم کلرید قرار می گیرد. این محلول به طور مداوم بر روی نمونه پاشیده شده تا شرایط جهت خوردگی آن فراهم باشد. دمای محفظه حین انجام تست ثابت نگه داشته می شود. نوع پوشش نمونه در مدت زمان انجام آزمایش موثر می باشد؛ بنابراین زمان انجام تست برای هر فلز متفاوت خواهد بود.

 

آزمایشگاه متالورژی حامیران با تکیه بر دانش متخصصین و به کارگیری جدید ترین تجهیزات و روش های روز دنیا، آماده ارائه خدمات به شما مشتریان گرامی می باشد. انجام تست سالت اسپری یکی از خدمات آزمایشگاه حامیران بوده و شما عزیزان می توانید جهت دریافت قیمت  آزمون سالت اسپری و مشاوره، با همکاران ما در واحد آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

 

بازگشت